Tutaj jesteś

Zastosowanie żywych kultur bakterii

4 lutego 2020 Jogurty

Czym jest kultura bakterii? Nazwa ta może brzmieć trochę abstrakcyjnie i być lekko myląca, jednak definicja kultur bakterii jest bardzo prosta. Jest to bowiem specjalna sztucznie tworzona hodowla bakterii, którą hoduje się na specjalnie przygotowanych do tego podłożach hodowlanych, zwanych pożywkami. Podłoże hodowlane to z kolei odpowiednio przygotowany mix związków chemicznych. Po raz pierwszy takiej specjalnej mieszaniny związków chemicznych użył Ludwik Pasteur już w 1877 roku. Obecnie stosuje się ją głównie do hodowli kultur bakterii.

Czym w takim razie jest żywa kultura bakterii?

Są to żywe drobnoustroje, których podawanie ma na celu wywoływanie pozytywnych efektów na zdrowiu osoby zażywającej żywe kultury bakterii.

Zastosowanie żywych kultur bakterii w jedzeniu takim jak chociażby jogurty może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żywe kultury bakterii nazywane są często w marketingowy sposób probiotykami i z tą nazwą prawdopodobnie częściej było nam się spotykać.

Dlaczego stosowanie żywych kultur bakterii jest tak ważne?

Jakie są ich właściwości? Na początku trzeba sobie powiedzieć gdzie takie żywe kultury bakterii można znaleźć. Występują one przede wszystkich w różnego rodzaju produktach mlecznych. Mowa tu o zsiadłym mleku, jogurtach, kefirach, ale także w kiszonkach. Jak widać występują one więc w produktach, które automatycznie kojarzą nam się ze zdrową dietą i skojarzenie to jest jak najbardziej zasadne. Są to oczywiście probiotyki naturalne, występujące w produktach które jemy na koniec. Dostępne są również probiotyki apteczne, czyli takie które spożywamy na przykład w postaci tabletek.

Jakie pozytywne właściwości posiadają żywe kultury bakterii? Przede wszystkim ich stosowanie odbudowuje i wzmacnia równowagę naszej mikroflory. Jest to szczególnie wskazane po zakończeniu jakiejkolwiek terapii antybiotykami, których stosowanie stopniowo usuwa naszą dobrą florę bakteryjną w organizmie.

Kultury bakterii dobrze działają również jako środek zapobiegawczy przeciwko biegunkom. Bardzo dobrze jest je stosować na przykład kiedy wiemy, że mamy biegunkę o podłożu rotawirusowym lub bakteryjnym. Kultury bakterii bowiem mają duże właściwości zwalczające przeciwko mikroorganizmom chorobotwórczym.

Stosowanie żywych kultur bakterii wpływa też pozytywnie na nasze procesy trawienne. Zażywanie probiotyków może między innymi pomóc nam w usunięciu toksyn z naszego organizmu czy przywróceniu mu równowagi kwasowej.

Kultury bakterii działają też dobrze na odporność naszego organizmu. Zwiększają ją i zmniejszają tym samym ryzyko zachorowań.

Jak dbać o higienę intymną

Redakcja zdrowyjogurt.pl

"ZdrowyJogurt" to innowacyjna redakcja internetowa, która dedykuje swoją działalność promocji zdrowego stylu życia, opartego na odpowiedniej diecie, dbałości o zdrowie, urodę oraz świadomym podejściu do życia. Skupiając się na tematach związanych z dietą, zdrowiem, stylem życia, urodą oraz właściwościami jogurtów, redakcja ta dostarcza czytelnikom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny "ZdrowyJogurt" to pasjonaci zdrowego odżywiania, specjaliści od fitnessu, ekspertki w dziedzinie urody oraz miłośnicy jogurtów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiągnięciu zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia. Celem redakcji "ZdrowyJogurt" jest nie tylko edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i pielęgnacji, ale także inspirowanie do podejmowania pozytywnych zmian w codziennej rutynie, poprzez wprowadzanie prostych nawyków i wybieranie świadomych produktów spożywczych, takich jak jogurty, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przedłużanie rzęs

Przedłużanie rzęs

16 lipca 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?