Z czego złożone są zapachy w perfumach?

Z pewnością nie raz doświadczyłeś tego, że perfumy inaczej pachną na początku, inaczej po pewnym czasie, a jeszcze inaczej po długim czasie! Dzieje się tak z powodu różnych nut zapachowych, które się w nich zawierają. Jedne utrzymują się dłużej, inne krócej. Jedne są bardziej intensywne, inne mniej. Jednak wszystkie są tam po coś! Choć są różne i mają różne cechy, to razem tworzą unikalny zapach perfum. Warto poznać poszczególne elementy jego budowy, aby wiedzieć, jak to właściwie działa!

Jaki zapach jest wyczuwalny od razu po rozpyleniu perfum?

Zacznijmy od samego początku, czyli tego, co poczujemy od razu po rozpyleniu perfum. Te nuty zapachowe, które są ty wyczuwalne, to nuty głowy. Są one najbardziej intensywne. Przez to, że od razu trafiają w nasze nozdrza, to właśnie one zachęcają nas do wybrania danego perfumu. Zwykle nie zastanawiamy się dłużej, tylko idziemy właśnie za tymi nutami. Niestety, ale te zapachy utrzymują się najkrócej. Choć stanowią najbardziej wyrazisty element, to jest on nietrwały!

Który zapach utrzymuje się najdłużej w perfumach?

Jeśli chodzi o nutę, którą będziemy wyczuwać najdłużej, to jest to baza. Jest ona bardzo ważna w całej kompozycji zapachowej. Pojawia się jako ostatnia, ale zostaje najdłużej na naszej skórze. Ta nuta jest nazywana także głębią bądź podstawą. Jest tak, ponieważ stanowi niejako tło całej kompozycji, łączy ją w całość i tworzy ogólny charakter zapachu. Jest też najmniej intensywna, dlatego pozostaje jakoby na drugim planie całości.

Nuta, która scala zapach w jedność

Ostatnia jest nuta serca. Nie bez powodu tak właśnie się nazywa! To ona jest odpowiedzialna za przejście pomiędzy jedną nutą, a drugą i scala całą kompozycję. Pojawia się ona po kilkunastu minutach i utrzymuje około dwóch godzin. To coś, co stanowi charakter całej kompozycji.

Wszystko, co warto wiedzieć o nutach zapachowych!

W poszczególnych nutach zwykle pojawiają się olejki zapachowe z konkretnych grup. Jednak przez różną ich ilość i nieoczywiste połączenia wciąż tworzy się nowe, niesamowite kompozycje. Warto sprawdzić, który zapach najlepiej pasuje do nas samych. Wiedząc, że poszczególne nuty są wyczuwalne w różnych momentach warto przetestować perfumy przed ich zakupem. Więcej o zapachach i perfumach przeczytasz na: http://kosmetykoholiczka.pl. Jeśli jeszcze nie masz swojego ulubionego zapachu, to koniecznie leć do perfumerii i sprawdź, co najbardziej Ci się podoba!

Redakcja zdrowyjogurt.pl