Atak nerwicy – jakie są objawy nerwicy

Nerwica charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem, lękiem, niepokojem i pewnym poziomem dysfunkcji w codziennych zadaniach. Zachowanie neurotyczne jest wynikiem nerwicy lub neurotyczności. Chociaż brakuje badań w tej dziedzinie, jedno z badań przeprowadzonych w Xian w Chinach wykazało, że szacunkowe rozpowszechnienie zaburzeń nerwicowych w ciągu całego życia wynosi 10,8%. Do najczęściej występujących podtypów należały fobie specyficzne (5,7%), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (3,8%) i fobie społeczne (1,3%).1

Nerwica a lęk

Spośród wszystkich diagnoz, które można znaleźć w „Diagnostycznym i statystycznym podręczniku piątej edycji” (DSM-5) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, nerwica nie jest jedną z nich. Nerwica stała się przypisem w latach 70. w wersji DSM-3, a następnie została całkowicie usunięta w kolejnych rewizjach.

Bycie neurotycznym jest kojarzone raczej z byciem zmartwionym lub nadmiernie myślącym niż z zaburzeniem psychicznym. Mimo to, bez pomocy, neurotyzmy, które są otoczone niezdrowymi mechanizmami radzenia sobie i środowiskami wysokiego stresu, mogą prowadzić do zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe. Diagnoza

Jeśli neurotyczne zachowanie staje się problemem, możesz porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne i zleci wykonanie badań laboratoryjnych w celu ustalenia przyczyny objawów.

Podczas gdy ty no dostajesz diagnozę neurotyczność, ty możesz być diagnozowany z psychicznym zaburzeniem zdrowie jeżeli zachowania powodują poważny niepokój i problemy.

Leczenie

Jeśli nerwica wynika z zaburzenia psychicznego, pacjent i jego zespół medyczny omówią najlepsze metody leczenia dla tej diagnozy.

Psychoterapia

Różne formy terapii konwersacyjnej, w tym terapia poznawczo-behawioralna, mogą pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi wzorcami myślowymi i pomóc osobie pracującej nad zmianą niezdrowych sposobów radzenia sobie z problemami. Może być również przydatna do pomocy osobie w identyfikacji jej neurotycznych zachowań i tego, jak te zachowania przyczyniają się do innych problemów, z którymi się boryka.

Niektórzy ludzie mają więcej skłonności neurotycznych niż inni, i nie oznacza to, że coś jest z tobą nie tak. To nie jest zaburzenie psychiczne. Jeśli jednak zaczynasz mieć wrażenie, że twoja neurotyczność przejmuje kontrolę lub ma większą kontrolę nad twoimi nastrojami niż ty sam, czas z kimś porozmawiać. Zajęcie się przyczyną w Harmonia LUX MED Twojego zachowania może pomóc Ci dokonać znaczących zmian i zarządzać tymi cechami osobowości tak, aby nie przeszkadzały Ci w codziennym życiu.

Materiał partnera

Redakcja zdrowyjogurt.pl