Tutaj jesteś

Właściwości zdrowotne awokado

12 lutego 2020 Dieta

Awokado coraz częściej pojawia się w polskich sklepach. Charakterystyczny zielony owoc, jest bardzo prosty do przyrządzenia. Dodatkowo posiada wiele właściwości które powodują że warto jest się nim zainteresować.

Wszystko o awokado


Owoc pochodzi z Meksyku gdzie stał się bardzo popularny. Ciekawostką jest, że w ostatnich latach jego uprawa stała się na tyle opłacalna, że nawet niektóre kartele narkotykowe zainteresowały się jego uprawą. Zdrowotne właściwości awokado są doskonale znane w Meksyku i innych krajach Ameryki Południowej. Warto żebyśmy również my je poznali i zaczęli jeść ten wspaniały owoc.

Cenne składniki, które znajdziemy w awokado


Cechą charakterystyczną awokado jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych owoców posiada bardzo mało cukru. Jest za to bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-9. Ich zawartość w przeciętnym owocu tego gatunku może sięgać nawet 30%. W średniej wielkości owocu może to być nawet 40 gram. W organizmie człowieka odpowiadają one za zapobieganie miażdżycy, dzięki niwelowaniu poziomu cholesterolu we krwi przy jednoczesnym podwyższaniu frakcji HDL, która jest uważana za zdrową odmianę cholesterolu. Dodatkowo korzystny stosunek kwasów omega 3 do omega 6 powoduje że warto sięgnąć po awokado jako zdrową przekąskę.

Zawierają one również dużo więcej potasu niż banany. Potas w naszym ciele odpowiada za ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i serca. Duża ilość przeciwutleniaczy w formie witamin A, C i E ma działanie antynowotworowe. Witaminy grupy B, a w szczególności kwas foliowy są ważne podczas ciąży. Zapobiegają one wadom płodu. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe które zawiera awokado zapobiegają a nawet odwracają odporność insulinową która jest jedną z głównych przyczyn powstawania cukrzycy II typu. Jest ona uznawana za jedną z głównych chorób społecznych XXI wieku.


Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że kanadyjscy naukowcy odkryli w awokado lipid, który może pomóc w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Najnowsze badania laboratoryjne z wykorzystaniem ludzkich komórek pokazały że może on selektywnie zwalczać nowotworowe komórki macierzyste. Z kolei badania na myszach wykazały, że związki zawarte w awokado redukują procesy starzenia się.

Awokado zawiera bardzo dużo kalorii ze względu na sporą zawartość tłuszczy. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli jednak, że zawarte w nim związki pomagają kontrolować apetyt. Zjedzenie połowy awokado w porze lunchu, daje na dłużej uczucie sytości co pozwala ograniczyć sumaryczną ilość spożywanych kalorii. Badane osoby miały o około 40% mniejszą ochotę na zjedzenie kolejnego posiłku w przeciągu trzech godzin w stosunku do osób które nie zjadły awokado.

Jak dbać o higienę intymną

Redakcja zdrowyjogurt.pl

"ZdrowyJogurt" to innowacyjna redakcja internetowa, która dedykuje swoją działalność promocji zdrowego stylu życia, opartego na odpowiedniej diecie, dbałości o zdrowie, urodę oraz świadomym podejściu do życia. Skupiając się na tematach związanych z dietą, zdrowiem, stylem życia, urodą oraz właściwościami jogurtów, redakcja ta dostarcza czytelnikom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny "ZdrowyJogurt" to pasjonaci zdrowego odżywiania, specjaliści od fitnessu, ekspertki w dziedzinie urody oraz miłośnicy jogurtów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiągnięciu zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia. Celem redakcji "ZdrowyJogurt" jest nie tylko edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i pielęgnacji, ale także inspirowanie do podejmowania pozytywnych zmian w codziennej rutynie, poprzez wprowadzanie prostych nawyków i wybieranie świadomych produktów spożywczych, takich jak jogurty, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Tłuszcz w diecie

20 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?