Dobre bakterie są bardzo ważne, gdyż kolonizują w jelitach i tworzą ochronną florę bakteryjną, która skutecznie zapobiega rozwojowi infekcji i chorób. Ich brak sprzyja pojawianiu się wielu schorzeń.
Aby wzmocnić swoją odporność i poprawić pracę jelit warto do swojego jadłospisu włączyć żywe kultury bakterii. Znajdują się one między innymi w jogurtach naturalnych, kefirach, maślankach i innych przetworach mlecznych. Oczywiście przed zakupem należy dokładnie sprawdzić skład wybranego produktu. Wiele z nich na drugim miejscu zawiera cukier, który jest nie zdrowy, a jego nadmiar negatywnie wpływa na samopoczucie.
Jak dostarczyć organizmowi zdrowych bakterii?
Warto inwestować w nabiał wysokiej jakości, który pochodzi od znanego i renomowanego producenta. Ogromną popularnością od pewnego czasu cieszą się również szczepy bakterii w saszetkach. Dostępne są one w aptekach, drogeriach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w wielu sklepach internetowych. Taki proszek wystarczy dodać do soku, jogurtu bądź koktajlu.
Ceny saszetek mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niektóre z nich służą do namnażania i pozwalają samodzielnie przygotować domowy jogurt. Taki jogurt jest pozbawiony sztucznych substancji, polepszaczy smaku i konserwantów. Bez obaw można podawać go nawet małym dzieciom. Dokładny przepis na domowy jogurt znaleźć można na wielu stronach internetowych oraz na blogach prowadzonych przez znanych trenerów personalnych i dietetyków.
Jak urozmaicić jogurt?
Do jogurtu warto dodać sezonowe owoce, na przykład borówki amerykańskie, maliny, truskawki, prażone jabłko czy też ulubioną mieszankę musli. W przypadku dzieci owoce z jogurtem warto zmiksować w blenderze na gładką masę. Tak przygotowany jogurt to doskonały pomysł na drugie śniadanie, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy też na trening, wystarczy jedynie zapakować go w mały słoiczek. Jogurt warto spożywać regularnie przez pewien okres czasu, aby odczuć pierwsze pozytywne efekty.
Należy pamiętać, iż odpowiednie leczenie poprzez zdrową i zbilansowaną żywność pozwala zwalczyć wiele przewlekłych chorób i korzystnie wpływa na samopoczucie. Nie można zapominać także o regularnym nawadnianiu organizmu. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna. Dziennie powinno się wypijać osiem szklanek wody. Oczywiście dodatkowo można pokusić się o szklankę zielonej herbaty, napar z rumianku, melisy czy też mięty.
Neutralny smak wody można urozmaicić poprzez dodanie do niej odrobiny cytryny, kawałka limonki, plasterka imbiru czy też kilku listków świeżej mięty.