Tutaj jesteś

Jak wrócić do sprawności po złamaniu kości?

24 stycznia 2023 Lifestyle kość

Złamanie kości jest poważnym urazem, który może mieć wpływ na stan zdrowia na długie lata. Jak powrócić do sprawności po złamaniu? Zobacz, jak można osiągnąć wtedy najlepsze efekty!

Jaki jest wpływ złamań kości na zdrowie?

Złamania kości mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie człowieka, który doznał takiego urazu. Czym mogą one skutkować?

W zależności od lokalizacji, ciężkości i rodzaju złamania, może to spowodować poniższe skutki:

  • Ból i dyskomfort,
  • Utrata mobilności,
  • Upośledzone funkcjonowanie danej części ciała,
  • Zmniejszona jakość życia,
  • Zwiększone ryzyko upadków,
  • Obniżone samopoczucie psychiczne.

Dodatkowo, jeśli złamanie kości nie będzie odpowiednio leczone, może ono prowadzić do powikłań, takich jak niewłaściwe zagojenie się kości, podatność na dalsze złamania czy przewlekłe bóle oraz stany zapalne stawów.

Złamanie kości – jak powrócić do sprawności?

Rekonwalescencja po złamaniu powinna obejmować zróżnicowane czynności, by uzyskać najlepsze efekty. Zalecane są wtedy głównie:

Odpoczynek

Aby kość się zagoiła, zalecane jest przede wszystkim odpoczywanie bezpośrednio w okresie po założeniu opatrunku gipsowego. Dzięki temu można zapobiec pojawieniu się skutków ubocznych złamań.

Redukcja bólu

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe lub leki na receptę mogą być zastosowane w celu obniżenia bólu i dyskomfortu pojawiającego się po złamaniu.

Odpowiednia dieta

Wskazane jest prowadzenie diety bogatej w wapń i witaminę D, ponieważ może ona wtedy pomóc w gojeniu się kości.

Ostrożność w codziennych czynnościach

Należy unikać czynności czy pozycji, które mogłyby wywierać nacisk na problematyczny obszar.

Fizjoterapia

Po zdjęciu opatrunku gipsowego zaleca się korzystanie z fizjoterapii, aby powrócić do sprawności. Można korzystać wtedy z różnych metod, na przykład zdecydować się na trening EMS, który jest bardzo często polecany w tym przypadku.

Treningi EMS po złamaniach – dlaczego warto z nich korzystać?

Elektrostymulacja (znana również jako elektryczna stymulacja mięśni lub w skrócie EMS) jest formą fizykoterapii, która polega na wykorzystaniu impulsów elektrycznych do ćwiczenia mięśni. W przypadku złamań kości może być stosowany w celu zapobiegania atrofii, czyli zaniku mięśni oraz zwiększania siły i elastyczności mięśni.

Należy jednak pamiętać, że elektrostymulacja powinna być stosowana wyłącznie jako terapia uzupełniająca i powinna być ona prowadzona pod nadzorem fizjoterapeuty albo trenera personalnego posiadającego doświadczenie w treningach EMS

Ponadto nie należy stosować elektrostymulacji w obszarze złamania, dopóki nie zostanie ono całkowicie wyleczone, ponieważ impulsy elektryczne mogą powodować dodatkowe obciążenie gojących się kości i spowolnić proces gojenia. 

Obecnie można zapisać się na trening EMS we Wrocławiu oraz w innych miastach w Polsce, gdzie działają studia zajmujące się prowadzeniem takich treningów.

Zadbaj o swoją aktywność fizyczną i wspieraj zdrowie – trening EMS Wrocław. Na stronie internetowej https://www.intime.pl/ możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest trening EMS i jaki ma on wpływ na mięśnie i całe ciało człowieka.

Jak dbać o higienę intymną

Redakcja zdrowyjogurt.pl

"ZdrowyJogurt" to innowacyjna redakcja internetowa, która dedykuje swoją działalność promocji zdrowego stylu życia, opartego na odpowiedniej diecie, dbałości o zdrowie, urodę oraz świadomym podejściu do życia. Skupiając się na tematach związanych z dietą, zdrowiem, stylem życia, urodą oraz właściwościami jogurtów, redakcja ta dostarcza czytelnikom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny "ZdrowyJogurt" to pasjonaci zdrowego odżywiania, specjaliści od fitnessu, ekspertki w dziedzinie urody oraz miłośnicy jogurtów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiągnięciu zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia. Celem redakcji "ZdrowyJogurt" jest nie tylko edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i pielęgnacji, ale także inspirowanie do podejmowania pozytywnych zmian w codziennej rutynie, poprzez wprowadzanie prostych nawyków i wybieranie świadomych produktów spożywczych, takich jak jogurty, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?