Tutaj jesteś

Jak dbać o higienę intymną? 5 podstawowych zasad 

22 maja 2023 Zdrowie Jak dbać o higienę intymną

Obecnie już każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest dbanie o higienę intymną. Jeżeli zachowujemy odpowiedni poziom higieny, mamy dużą szansę na to, by uniknąć nieprzyjemnych infekcji intymnych, podrażnień czy zapalenia pęcherza. Większość z nas wie, że warto zainwestować w dobry płyn do higieny intymnej, a także przewiewną bieliznę. O czym jednak warto jeszcze pamiętać w kwestii higieny intymnej? Przedstawiamy 5 podstawowych zasad.

Jak wybrać płyn do higieny intymnej?

Okolice intymne powinniśmy myć, wykorzystując w tym celu specjalny płyn do higieny intymnej. Używanie w tych rejonach żelu pod prysznic, mydła lub innych detergentów, może osłabić naszą naturalną barierę ochronną, która znajduje się w tym miejscu. W jej skład wchodzą bakterie wytwarzające kwas mlekowy. Dlatego wybierając płyn do higieny intymnej, należy zwrócić uwagę na jego pH. W okolicach intymnych, za sprawą wcześniej wymienionych bakterii, panuje kwaśne środowisko. Dlatego najlepiej, jeżeli taki kosmetyk ma pH w granicach 3,8-4,2.

Kiedy można stosować probiotyki ginekologiczne?

W przypadku, kiedy wskutek nieprawidłowej higieny lub innych czynników, często zmagamy się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, po uprzedniej konsultacji z lekarzem można zacząć stosować probiotyk ginekologiczny. Zadaniem takiego produktu jest odtworzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i zahamowanie namnażających się bakterii. Probiotyk ginekologiczny powinien być stosowany po w konsultacji z lekarzem, chociażby dlatego, że inne preparaty zalecane są w przypadku infekcji bakteryjnych, a inne dla grzybiczych.

Dlaczego warto sięgać po bawełnianą bieliznę?

Okolice intymne potrzebują dostępu powietrza. Dlatego zaleca się noszenie bawełnianej bielizny, która wykonana jest z naturalnego materiału, który nie wywołuje podrażnień i jest oddychający. Dodatkowo, kiedy się spocimy, powinniśmy zmienić bieliznę. Dlatego latem czy po treningu na siłowni konieczna jest częstsza jej wymiana.

Czy powinniśmy spać w bieliźnie?

Dbając o higienę intymną, powinniśmy zastanowić się, czy musimy spać w bieliźnie. Żeby zapewnić tym okolicom jak najlepszy dostęp powietrza, zalecane jest spanie bez bielizny. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy wybierać majtki wykonane z oddychającego materiału, na przykład bawełny.

Jak często zmieniać ręcznik do okolic intymnych?

Nic nam nie da stosowanie nawet najlepszego płynu do higieny intymnej, jeżeli po prysznicu będziemy wycierać te okolice brudnym ręcznikiem. Dlatego warto zadbać o ten aspekt i zmieniać ręcznik co około 2 dni. Oczywiście tych okolic nie osuszamy ręcznikiem, którego używamy do całego ciała, tylko w tym regionie stosujemy osobny produkt.

Materiał partnera

Jak dbać o higienę intymną

Redakcja zdrowyjogurt.pl

"ZdrowyJogurt" to innowacyjna redakcja internetowa, która dedykuje swoją działalność promocji zdrowego stylu życia, opartego na odpowiedniej diecie, dbałości o zdrowie, urodę oraz świadomym podejściu do życia. Skupiając się na tematach związanych z dietą, zdrowiem, stylem życia, urodą oraz właściwościami jogurtów, redakcja ta dostarcza czytelnikom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny "ZdrowyJogurt" to pasjonaci zdrowego odżywiania, specjaliści od fitnessu, ekspertki w dziedzinie urody oraz miłośnicy jogurtów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiągnięciu zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia. Celem redakcji "ZdrowyJogurt" jest nie tylko edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i pielęgnacji, ale także inspirowanie do podejmowania pozytywnych zmian w codziennej rutynie, poprzez wprowadzanie prostych nawyków i wybieranie świadomych produktów spożywczych, takich jak jogurty, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?