Werbena cytrynowa – właściwości, zastosowanie i przeciwskazania

Werbena cytrynowa jest rośliną przyprawową, posiadającą wiele bardzo cennych dla naszego zdrowia właściwości. Charakteryzuje się ciekawym zapachem i doskonale sprawdza się m.in. w przypadku dolegliwości i chorób układu nerwowego, pokarmowego oraz moczowego. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także i np. w kosmetyce.

Werbena cytrynowa, która nazywana jest również lippią trójlistną, jest rośliną występującą naturalnie w Europie oraz obu Amerykach. Ze względu na dość charakterystyczny, cytrusowy zapach, a także i układ liści, jest łatwa w rozpoznaniu. Regularne picie naparu przygotowane z werbeny, pozwala poprawić zarówno nastrój, jak i zdrowie. Dlatego też w coraz większym stopniu zyskuje na swojej popularności, tym bardziej że można ją również dodawać do różnego rodzaju potraw.

Werbena cytrynowa – do czego jest wykorzystywana?

Ze względu na swój odświeżający, a zarazem i bardzo przyjemny, cytrynowy zapach, werbena od lat wykorzystywana jest w kuchni. Wiele osób używa jej nie tylko do przygotowywania orzeźwiających herbatek i napojów, ale także stosuje ją m.in. jako dodatek do sorbetów, dżemów i puddingów. Dodatkowo z powodzeniem można jej użyć do przyprawiania potraw z drobiu, ryb, dressingów, warzyw, marynat i sałatek owocowych. Ponadto werbena cytrynowa doskonale komponuje się z owocami morza. Podczas jej obróbki nie traci swojego smaku i aromatu, co z pewnością stanowi jedną z wielu jej zalet. Doskonale sprawdza się również jako zamiennik skórki pomarańczy.

Ta niezwykła roślina przyprawowa znajduje także szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji perfum oraz olejków eterycznych. Suszone ziele werbeny bardzo często dodawane jest również do pachnących saszetek i mieszanek ziołowych, które umieszczane są w naszych szafach lub pomieszczeniach. W ten sposób mamy możliwość ciągłego cieszenia się aromatycznym zapachem. W połączeniu z chmielem i lawendą, jest dodawana do napełnieni poduszek ziołowych, które mają za zadanie ułatwiać zasypianie. Z powodzeniem można ją także wykorzystać podczas kąpieli, poprawiając tym samym nasz nastrój np. po ciężkim dniu w pracy.

Werbena cytrynowa – właściwości

Werbena jest rośliną posiadającą szereg prozdrowotnych właściwości. Stąd też wykorzystuje się ją w leczeniu wielu różnych chorób i dolegliwości. Przyrządzony z niej napar, pozwoli się nam pozbyć migreny, bólów głowy i zatok. Doskonale sprawdzi się również w nerwobólach. Zaleca się także jego picie w przypadku depresji i bezsenności, ponieważ przyczynia się do poprawienia nastroju. Dodatkowo posiada korzystny wpływ na układ nerwowy.

Dzięki temu, że w werbenie znajdziemy substancję, jaką jest cytral, wykazuje ona właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz przeciwpasożytnicze. Przyczynia się do hamowania wzrostu komórek nowotworowych. Działa rozkurczowo, ułatwia trawienie, wspomaga pracę wątroby i łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Sprawdza się w przypadku wzdęć, niestrawności, kolki i biegunki. Stąd też zalecana jest w przypadki problemów z układem pokarmowym. Ponadto pozwala na zniwelowanie przykrego zapachu z ust.

Werbena cytrynowa – przeciwskazania

Ze względu na swoje właściwości, które mogą prowadzić do wywołania skurczów macicy, werbeny cytrynowej nie powinny stosować kobiety w ciąży. Grozi to poronieniem.

Redakcja zdrowyjogurt.pl