Tutaj jesteś

Niedobór witaminy

14 lutego 2020 Dieta

Każdy wie, że aby być zdrowym należy dostarczać organizmowi witaminy i minerały. Jedne jak i drugie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Jednak nie możemy sobie pozwolić na to, aby jakieś witaminy lub pierwiastka było za mało lub też za dużo w naszym ciele, ponieważ dochodzi do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Jaką porcję witamin powinniśmy przyjmować?


Dobowa porcja witaminy jaką powinniśmy dostarczać do naszego organizmu to około 90 mg dla mężczyzn oraz 75 mg dla kobiet.
Witamina C jest to antyoksydant, który występuje w wielu owocach i warzywach. Jeśli spożywamy ich za mało nasz organizm zaraz to odczuje i wysyła do nas różne objawy.


Objawy niedoboru witaminy c to przede wszystkim obniżona odporność, odczuć to można zazwyczaj w okresie jesieni i zimy, dlatego częściej łapiemy infekcję. Kolejnym skutkiem niedoboru tej witaminy są infekcje oraz zapalenia błon śluzowych jak również ogólne osłabienie organizmu.


Podczas infekcji i osłabienia często pojawia się krew z nosa, witamina c podawana podczas choroby szybko poradzi sobie z takim zadaniem.

Czym objawia się niedobór witaminy C?


Niedobór witaminy c może przekładać się na długie gojenie ran oraz bóle mięśni i stawów. Do objawów zaliczamy również problemy z kośćmi, niedokrwistość czy krwawienie z dziąseł.


Jakie produkty zawierają najwięcej witaminy c?


Na pewno do takich produktów można zaliczyć soki z aronii oraz czarnej porzeczki. Z pomocą przychodzą kapusta kiszona, jabłka, cytrusy oraz ziemniaki. Jeśli jednak nasza dieta nie jest tak zbilansowana, żeby dostarczyć organizmowi zastrzyk witaminy, należy zadbać o jej suplementację. W aptekach jest pełno suplementów diety zawierających odpowiednią dzienną dawkę witaminy c, zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Dostępne są formy w syropach, tabletkach, kroplach oraz specjalnych proszkach do rozpuszczania, dlatego na pewno każdy dobierze odpowiedni suplement do swoich potrzeb.


Witamina c jest również potrzebna kobietą w ciąży i ich rozwijającym się maluszkom, ponieważ poprawia wchłanianie żelaza co zapobiega anemii. Wpływa też na rozwój układu nerwowego malca.


Witamina c dostarcza do naszych komórek substancje odżywcze oraz dzięki niej wchłaniane są kwasy odpowiedzialne za prawidłową pracę tarczycy. Oprócz tego jest świetnym antyoksydantem zapobiegającym powstawaniu komórek rakowych.
Witaminę c jak każdą inną można również przedawkować, czyli mieć jej za dużo, jednak bardzo ciężko do tego doprowadzić, ponieważ jej nadmiar wydalany jest z moczem. Jednak w przypadku przedawkowania tej witaminy możemy doświadczyć wysypki oraz nudności czy biegunki.

Jak dbać o higienę intymną

Redakcja zdrowyjogurt.pl

"ZdrowyJogurt" to innowacyjna redakcja internetowa, która dedykuje swoją działalność promocji zdrowego stylu życia, opartego na odpowiedniej diecie, dbałości o zdrowie, urodę oraz świadomym podejściu do życia. Skupiając się na tematach związanych z dietą, zdrowiem, stylem życia, urodą oraz właściwościami jogurtów, redakcja ta dostarcza czytelnikom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny "ZdrowyJogurt" to pasjonaci zdrowego odżywiania, specjaliści od fitnessu, ekspertki w dziedzinie urody oraz miłośnicy jogurtów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiągnięciu zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia. Celem redakcji "ZdrowyJogurt" jest nie tylko edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i pielęgnacji, ale także inspirowanie do podejmowania pozytywnych zmian w codziennej rutynie, poprzez wprowadzanie prostych nawyków i wybieranie świadomych produktów spożywczych, takich jak jogurty, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Tłuszcz w diecie

20 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?