Niedobór witaminy

Każdy wie, że aby być zdrowym należy dostarczać organizmowi witaminy i minerały. Jedne jak i drugie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Jednak nie możemy sobie pozwolić na to, aby jakieś witaminy lub pierwiastka było za mało lub też za dużo w naszym ciele, ponieważ dochodzi do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Jaką porcję witamin powinniśmy przyjmować?


Dobowa porcja witaminy jaką powinniśmy dostarczać do naszego organizmu to około 90 mg dla mężczyzn oraz 75 mg dla kobiet.
Witamina C jest to antyoksydant, który występuje w wielu owocach i warzywach. Jeśli spożywamy ich za mało nasz organizm zaraz to odczuje i wysyła do nas różne objawy.


Objawy niedoboru witaminy c to przede wszystkim obniżona odporność, odczuć to można zazwyczaj w okresie jesieni i zimy, dlatego częściej łapiemy infekcję. Kolejnym skutkiem niedoboru tej witaminy są infekcje oraz zapalenia błon śluzowych jak również ogólne osłabienie organizmu.


Podczas infekcji i osłabienia często pojawia się krew z nosa, witamina c podawana podczas choroby szybko poradzi sobie z takim zadaniem.

Czym objawia się niedobór witaminy C?


Niedobór witaminy c może przekładać się na długie gojenie ran oraz bóle mięśni i stawów. Do objawów zaliczamy również problemy z kośćmi, niedokrwistość czy krwawienie z dziąseł.


Jakie produkty zawierają najwięcej witaminy c?


Na pewno do takich produktów można zaliczyć soki z aronii oraz czarnej porzeczki. Z pomocą przychodzą kapusta kiszona, jabłka, cytrusy oraz ziemniaki. Jeśli jednak nasza dieta nie jest tak zbilansowana, żeby dostarczyć organizmowi zastrzyk witaminy, należy zadbać o jej suplementację. W aptekach jest pełno suplementów diety zawierających odpowiednią dzienną dawkę witaminy c, zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Dostępne są formy w syropach, tabletkach, kroplach oraz specjalnych proszkach do rozpuszczania, dlatego na pewno każdy dobierze odpowiedni suplement do swoich potrzeb.


Witamina c jest również potrzebna kobietą w ciąży i ich rozwijającym się maluszkom, ponieważ poprawia wchłanianie żelaza co zapobiega anemii. Wpływa też na rozwój układu nerwowego malca.


Witamina c dostarcza do naszych komórek substancje odżywcze oraz dzięki niej wchłaniane są kwasy odpowiedzialne za prawidłową pracę tarczycy. Oprócz tego jest świetnym antyoksydantem zapobiegającym powstawaniu komórek rakowych.
Witaminę c jak każdą inną można również przedawkować, czyli mieć jej za dużo, jednak bardzo ciężko do tego doprowadzić, ponieważ jej nadmiar wydalany jest z moczem. Jednak w przypadku przedawkowania tej witaminy możemy doświadczyć wysypki oraz nudności czy biegunki.

Redakcja zdrowyjogurt.pl

One thought on “Niedobór witaminy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *