W każdej kuchni naturalny jogurt to podstawa wielu potraw. Używamy go do przyprawiania sałatek, sosów, zup, zjadamy go w czystej postaci czy też z owocami sezonowymi. Jak przygotować domowy jogurt? Wiadomo, że żywność nieprzetworzona to ta, na którą stawiają wszyscy, którzy się odchudzają. Do takich produktów należy właśnie samodzielnie wykonany we własnej kuchni jogurt.
Czego trzeba do przygotowania naturalnego jogurtu w domowych warunkach?
Nasza baza to mleko, potrzeba o 1 – 3 litrów, a także żywe kultury bakterii.
Najlepsze mleko to takie prosto od producenta ze wsi. Może być krowie, kozie, a nawet od wielbłądzicy…W ostateczności można użyć pasteryzowanego mleka ze sklepu. Natomiast kultury bakterii znajdują się w starterze, ponad 300 sklepów w naszym kraju oferuje taki produkt – zakwaszacz do jogurtu. Używamy go właśnie do zakwaszenia 1 – 3 litrów mleka.
Gdy już posiadamy te dwa niezbędne produkty, zaczynamy podgrzewać mleko do temperatury 40 – 45 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy nasz starter. Mieszamy dokładnie i odstawiamy na 6 do 12 godzin. Czym dłużej, tym jogurt będzie bardziej zagęszczony. Po tym czasie jogurt schładzamy. I gotowe…
Domowy jogurt można przygotować też na bazie jogurtu naturalnego zakupionego w sklepie. Postępujemy bardzo podobnie. W takim przypadku potrzeba nam 1 litr mleka i 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego – 150 mililitrów. Mleko podgrzewamy do wcześniej wspomnianej temperatury, dodajemy jogurt i dokładnie mieszamy. Następnie cały pojemnik pozostawiamy na kilka godzin w ciepłym miejscu – od 6 do 8 godzin. Chodzi o to, by mleko długi czas utrzymywało swoją temperaturę. Po tym czasie przelewamy uzyskaną miksturę do przygotowanych pojemników. Całość schładzamy. Tak przygotowany jogurt można przez dłuższy czas przechowywać w lodówce. Smacznego!
Zalety jogurtu domowego:
– nie zawiera słodzików, zagęszczaczy i stabilizatorów,
– jest odświeżający, kwaskowy,
– wykonany z chudego mleka będzie rzadszy, z tłustego – gęściejszy,
– doskonały zarówno dla dzieci jak i dorosłych,
– tani i zdrowy!
Do przygotowywania domowego jogurtu można wyposażyć się w specjalne urządzenie – jogurtownicę. Zdania na temat przydatności tego urządzenia są podzielone. Ma ono na celu podgrzanie naszej mikstury i utrzymywanie przez dłuższy czas temperatury od 42 do 45 stopni Celsjusza.
Do wykonania domowego jogurtu można użyć termosu, piekarnika czy opiekacza do chleba. Jednak żadne z tych urządzeń nie daje pełnego komfortu wykonania jogurtu domowym sposobem.