Diety oparte na warzywach i owocach

W ostatnich latach coraz więcej osób świadomie zaczyna wybierać produkty, które spożywa. Na początku większość zaczyna od wybierania produktów z certyfikatem bio, który ma świadczyć o tym, że produkt jest zdrowszy, jak i o tym że podczas jego produkcji nie jest niszczone środowisko w takim stopniu jak przy produkcji zwykłej żywności. Bardzo popularny ostatnio weganizm coraz śmielej wdziera się do świadomości ludzi. Dla wielu osób jest to jednak bardzo skrajny typ diety, ponieważ nie wyobrażają sobie życia bez mleka, nabiału czy innych produktów odzwierzęcych których nie można spożywać podczas tej diety. Polecana jest wówczas dieta wegetariańska, która pozwala na spożywanie takich produktów.

Wegetarianizm – jak to wygląda?


Wegetarianizm polega na świadomym wyłączeniu z diety potraw mięsnych jak również ryb i owoców morza. Część osób rezygnuje również z produktów do których pozyskania potrzebna jest śmierć zwierzęcia jak np, smalec. Wbrew pozorom nie jest to pomysł który narodził się niedawno. Pierwsze koncepcje wegetarianizmu pojawiły się już nawet 2000 lat przed naszą erą. Wprawdzie był wtedy stosowany w celach religijnych w ruchach przedhinduistycznych. W Europie pojawił się prawdopodobnie w VI w. p.n.e. w osób przynależących to ruchu pitagorejczyków. Tutaj głównym celem były pobudki etyczne.

Dieta wegetariańska


Wegetarianie nie spożywają dań mięsnych, ponieważ nie chcą aby zwierzęta cierpiały. Sprzeciwiają się ich zabijaniu. Przemysłowa hodowla mięsa w XXI wieku często jest bardzo niehumanitarna i prowadzi do cierpienia wśród zwierząt. Badania wykazały, że wiele spośród ptaków i ssaków posiada analogiczne struktury w mózgach jak ludzie. Każe to sugerować, że tak samo jak my odczuwają one cierpienie i są świadome tego co się dzieje. Innym argumentem często podawanym przez wegetarian jest to że zamiast uprawiać pasze i marnować wodę do hodowli zwierząt, moglibyśmy miejsce to wykorzystać do uprawiania roślin.

Mogłoby to znacząco obniżyć koszty energii potrzebnej do produkcji żywności, jak i wyprodukowanie dużo większych ilości pożywienia na analogicznym obszarze. Często w krótszym czasie. Największy udział osób będących wegetarianami żyje w Indiach.

Według danych z 2007 roku może to być nawet 40% społeczeństwa. W Europie krajem z największą ilością osób na diecie wegetariańskiej są Włochy. Do stosowania takiej diety przyznaje się tam 10% społeczeństwa. W Polsce jest to tylko 3,7% społeczeństwa a dodatkowe 1,6% stosuje dietę wegańską. Również Stany Zjednoczone nie posiadają dużej ilości ludzi, którzy rezygnują z mięsa w diecie. Jest to około 6% ludności.

Redakcja zdrowyjogurt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *