W dobie powszechnej cyfryzacji klienci mogą skorzystać z wielu usług za pośrednictwem internetu. Taka forma kontaktu ze specjalistą z wybranej dziedziny jest wygodna i pozwala zaoszczędzić czas. Psychoterapia online to dobry sposób na szybkie uzyskanie pomocy w sytuacji kryzysowej, gdy pojawią się stany lękowe lub myśli samobójcze. A jak dokładnie wygląda terapia przez internet i kiedy warto się na nią zdecydować?
Na czym polega psychoterapia online?
Psychoterapia online prowadzona jest przy użyciu komunikatora internetowego z funkcją audio i wideo. Pojedyncza sesja trwa około 50 minut i może się przedłużyć, jeśli będzie taka potrzeba. Psycholog powinien zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym pracuje, było prawidłowo oświetlone, a jego sylwetka musi być dobrze widoczna na monitorze. W trakcie rozmowy terapeuta może korzystać z testów i innych pomocy dydaktycznych, które powinien wcześniej przesłać pacjentowi na maila. Ważnym elementem spotkania online jest zatroszczenie się o komfort rozmówcy. Podczas pierwszej sesji psycholog musi wyjaśnić pacjentowi, jak będzie przebiegała cała rozmowa i co zrobić w przypadku nagłej utraty łączności. Wideokonferencje mogą się odbywać z taką samą częstotliwością jak tradycyjne spotkania w gabinecie.
Psychoterapia online – kiedy warto z niej skorzystać?
Szybkie tempo życia sprawia, że pacjenci często nie mają czasu, by zadbać o własne zdrowie. Po pracy pędzą odebrać dzieci ze szkoły lub realizują inne ważne zadania. W natłoku obowiązków trudno wygospodarować godzinę na regularne wizyty u psychoterapeuty. Wówczas spotkania online mogą być wygodną alternatywą, dzięki której pacjent będzie mógł w domowym zaciszu porozmawiać ze specjalistą o swoich problemach. Niektóre osoby preferują taką formę terapii, ponieważ wstydzą się udać do psychologa osobiście lub mają stany lękowe, które uniemożliwiają im bezpieczne poruszanie się po mieście. Psychoterapia online jest też doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy są przeziębieni, przebywają na delegacji lub z innych powodów nie mogą pojawić się w gabinecie.
Psychoterapia online – czy jest skuteczna?
Psychoterapia online prowadzona przez doświadczonego psychologa może być tak samo skuteczna, jak spotkania twarzą w twarz. Kluczem do sukcesu będzie pokonanie bariery komunikacyjnej poprzez uważne słuchanie pacjenta i pełne skupienie się na rozmowie. Na czas sesji trzeba sobie znaleźć ustronne miejsce i warto też usunąć z pola widzenia wszystkie niepotrzebne przedmioty. Psychoterapia online nie wymaga posiadania wysokiej klasy sprzętu elektronicznego, ale to ważne, by ustawić monitor na odpowiedniej wysokości, ponieważ psycholog musi dobrze widzieć pacjenta, by poprawnie odczytywać jego mowę ciała.
Czasami pacjenci nie są pewni, czy będą chcieli na stałe współpracować z danym terapeutą. W takim wypadku podczas psychoterapii online będą się mogli przekonać, czy wybrany specjalista spełnia ich oczekiwania. Jeśli współpraca będzie owocna, to kolejne wizyty mogą się już odbyć w gabinecie. Terapia online to także dobry sposób na szybkie otrzymanie doraźnej pomocy w nagłych sytuacjach i mogą w niej uczestniczyć zarówno dorośli, jak i dzieci.
Artykuł sponsorowany