Słodki nałóg

Czy istnieje coś takiego jak uzależnienie od słodyczy? Oczywiście, że tak. Tak samo jak można uzależnić się od alkoholu, od narkotyków oraz od innych używek, tak samo można również uzależnić się od słodkiego, co może mieć na nas szkodliwy wpływ.

Jak wygląda uzależnienie od słodyczy?

Zanim jednak zajmiemy się leczeniem takiego uzależnienia musimy zdać sobie sprawę, kiedy ono następuje aby nie pomylić ze sobą dwóch zupełnie rożnych rzeczy. A wiec jeżeli od czasu do czasu mamy ochotę na jakiś batonik lub czekoladę. Jeżeli znajdujemy si w chwilowej depresji (rzucił nas chłopak, okazało się że żona nas zdradza z najlepszym kumplem) to jak najbardziej nikt nie będzie miał nam tego za złe, że w takim momencie sięgamy po wielką ilość łakoci.

Mówi się, że czekolada jest dobra w takiej chwili – nawet, jeżeli zje się całą tabliczkę albo nawet dwie. Jednak takie chwile słabości trwają góra jeden dzień a czasem nawet i krócej. Jeżeli jednak mamy ciągle ochotę na słodycze i to bez żadnej przyczyny depresyjnej, to jednak warto zastanowić się nad tym, czy nie popadamy już w lekkie uzależnienie. Osoby, które mają do czynienia z prawdziwym uzależnieniem dosłownie w każdym momencie potrafią tylko myśleć o szkodliwej ilości cukru – przy czym jednak nie przyjmują do siebie tego, że działanie cukru jest szkodliwe.

Po prostu muszą coś zjeść i tyle i to najlepiej raz na godzin albo i częściej. Jeżeli mamy do czynienia z takimi osobami, to w ich obrębie zawsze znajdziemy jakieś słodkości. A to jakieś cukier, czekoladki, batoniki lub inne słodycze. Co więcej – osoba uzależniona jak narkoman twierdzi, że wszystko jest pod kontrolą i ona wcale nie jest uzależniona. Czy tak jest naprawdę? Oczywiście, że nie. Wystarczy bowiem, że się tylko odwrócimy a ona już powróci do swojego zgubnego nałogu, który sprawi, że waga będzie wzrastać i to w ogromnym tempie.

Leczenie nałogu – uzależnienie od słodyczy

Warto wiec takiej osobie uświadomić, że jest to już nałóg, który wymaga specjalnego leczenia. Po pierwsze wizyta u psychiatry. Może dla pewnych osób to wstyd, jednak to lekarz takiej specjalności jest w stanie odpowiednio pokierować leczeniem, dzięki któremu uzależnienie od słodyczy minie. To dla nikogo nie będzie łatwa walka. Zarówno dla samego lekarza, który zawsze stara się dla swoich pacjentów, jak również także dla samego pacjenta, który w pewnych momentach będzie zmuszony do walki z najróżniejszymi demonami spoczywającymi w jego duszy. Nie można również zapomnieć o rodzinie osoby uzależnionej, której ten problem również dotyczy. Zawsze jednak można sobie ze wszystkim poradzić.

Redakcja zdrowyjogurt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.